student study with friend- תקופת מבחנים

איך שורדים את תקופת מבחנים? 15 טיפים פשוטים שיעזרו לך להצליח!

למדת קשה כבר שבועות. חודשים. אפילו שנים.
הקשבת בהרצאות, כתבת הערות, ובאמת שהשקעת בלמידה אבל כל הידע שצברת צריך להשתקף במבחן אחד וזה בכלל לא פשוט.

תקופת מבחנים זה המתכון המושלם ללחץ וחרדות – אבל זה ממש לא חייב להיות ככה.
אז איך שורדים את התקופה המשוגעת הזו? הכנתי כמה טיפים מיומנה של סטודנטית מתורגלת(;

#טיפ 1: הכנת תוכנית עבודה מסודרת

תכנון נכון זה הרבה פעמים המפתח להצלחה. בדרך כלל תקופת המבחנים עמוסה מאוד ויש מעט מאוד זמן בין מבחן למבחן. אני בדרך כלל מדפיסה לי לוח תכנון מעוצב ורושמת בו את כל הלו”ז עד המבחן האחרון. אני מתחילה את התוכנית למידה שלי בערך שבועיים לפני תקופת המבחנים בגלל שהסמסטר מסתיים ממש רגע לפני ואני רוצה להיות מוכנה לכל התרחישים.

לפעמים אני אפילו משלבת למידה לחלק מהמבחנים כבר בסוף הסמסטר, תלוי כמה קרוב המבחן הראשון.

#טיפ 2: הדפסה ואיסוף של חומרים

זה חלק ממש ממש חשוב! אני ממליצה לעשות אותו כמה שיותר מוקדם. בגלל חוסר הזמן בתקופת המבחנים, אין זמן להתעסק באדמיניסטרציה וארגונים. זמן הלמידה צריך להישאר ללמידה בלבד. 

לכן, חשוב מאוד לארגן את כל הסיכומים, מבחנים משנים קודמות ותרגילים כמה שיותר מוקדם.

תקופת מבחנים היא רק בשביל לתרגל ולעשות בריף קצר על החומר.

#טיפ 3: מציאת מיקום הלמידה הכי טוב בשבילך

אני אישית גיליתי את הספריה רק בסוף שנה ב’ ולאט לאט עוד אנשים נשבו בקסמיה כמוני. זה אומנם הכי כיף להישאר ימים שלמים בפיג’מה אבל הלמידה בספריה מפקסת ומכריחה אותך להיכנס לאווירה לימודית. מה שעוד אהבתי בספריה זה שאני מתחילה בשעות סבירות בבוקר ומסיימת בשעות סבירות בערב מה שמשאיר לי כמה שעות לעצמי לפני השינה בלי מצפון(:

#טיפ 4: להימנע מהסחות דעת

זה אולי אחד האתגרים הכי קשים אבל התנתקות מהפלאפון זה ממש חשוב. אני ממליצה ללמוד איך להתנתק ממנו קצת גם אם זה אומר פשוט לשים אותו בחדר אחר או אפילו אצל אחד השותפים. 

אפשר למצוא גם כל מיני אפליקציות שמונעות שימוש בפלאפון אבל אני מודה שלא היה לי ניסיון איתן.

#טיפ 5: ללמוד עם מי ללמוד

ללמוד עם מי ללמוד זה מאוד חשוב. אני הייתי ממליצה להתנסות בזה כבר במהלך הסמסטר עצמו, אם זה בהכנת שיעורי בית או עבודות. זה ממש בסדר גם להחליט ללמוד חלק מהקורסים יחד וחלק לחוד או להחליף קבוצות למידה. למצוא את מה שעובד ולהמשיך עם זה.

#טיפ 6: ללמוד במקטעים

ריכוז אמיתי לאורך זמן זה לא פשוט. לוקח זמן עד שנכנסים לריכוז עמוק ולכן מומלץ ללמוד במקטעים שכוללים הפסקות כמובן. ההמלצה היא ללמוד 45 דק’ ואז 15 דק’ של הפסקה אבל לכי על כל קומבינציה שעובדת בשבילך.

#טיפ 7: הפסקות

הפסקות חשובות כדי לתת למוח שלך מנוחה. זה חשוב כדי שהלמידה באמת תהיה אפקטיבית. אני מדברת גם על הפסקות בזמן הלמידה וגם על הפסקה מהלימודים בשעות הערב אחרי שכבר היום נגמר. בירה עם חברים או בהייה בנטפליקס לגמרי יעשו את העבודה(:

#טיפ 8: לאכול כמו שצריך

ג’אנק פוד בתקופת מבחנים בהחלט מספק נחמה, אבל לא תמיד זה מה שמספק את הדלק הנכון למוח שלנו כדי שיפעל במיטבו. חשוב להקפיד על ארוחות מסודרות כדי לאפשר לגוף שלנו להשקיע את האנרגיה שהוא צריך בלמידה.

#טיפ 9: אימונים

ואם כבר דיברתי על אנרגיה למוח, מחקרים רבים מראים שפעילות גופנית גם משפרת את מצב הרוח וגם עוזרת לריכוז. זה גם מאפשר לך לנקות את הראש קצת בתום יום ארוך של למידה. אני ממש משתדלת להתמיד בפילאטיס שעוזר לי למתוח קצת את הגוף ולפעמים שבא לי קצת להוציא אנרגיות אני הולכת לשיעור ספינינג באוניברסיטה. בעיקרון לכי על מה שהכי עובד לך(:

#טיפ 10: להקפיד על שינה טובה

עוד פרמטר חשוב של תקופת מבחנים מנצחת הוא לתת למוח שלך את התנאים האופטימליים ללמידה ובשביל זה אין כמו – שינה טובה!
הסיכומים יכולים להיות משעממים במיוחד וכדי שלא נירדם על הספרים או המקלדת חשוב מאוד ללכת לישון בשעה סביר ולדאוג שתהיה שינה טובה עד כמה שאפשר.

#טיפ 11: תרגול מבחנים משנים קודמות

עכשיו קצת יותר על איך אני מבצעת את הלמידה, אחרי ניסיונות רבים – זה מה שעובד אצלי.
אני מתחילה תמיד במעבר זריז על שיעורי הבית והסיכומים של הסמסטר – לרוב לא מקצה לזה יותר מיום – יומיים של למידה (תלוי בהקיף החומר) ולאחר מכן אני מתחילה לפתור מבחנים משנים קודמות.


מאוד חשוב שזה יהיה מבחנים של אותו מרצה כי כל מרצה והדברים שעליהם הוא שם דגש. אני מתכננת את הזמן כך שאת המבחן של השנה הקודמת אעשה אחרון (כיוון שהוא לרוב הכי משקף).

#טיפ 12: ללמוד איך לסכם

גם כאן לכל אחד הדרכים שעובדות לו אבל אני אדבר על עצמי. אני מאוד וויזואלית ובנוסף סדר עוזר לי להבין היררכיה של דברים ועוזר לי לסדר את הבלגן בראש.
בשביל זה אני בדרך כלל מקדישה צבע לכל מדרג של כותרת.
מה הכוונה?
לדוגמא- כותרת של נושא תמורקר אצלי במרקר סגול
כותרת משנה במרקר תכלת
כותרת נוספת בירוק בהיר
ומושגים במרקר ירוק זוהר
בתוך הטקסט אם יש משהו שחשוב לזכור אני ממרקרת במרקר צהוב

#טיפ 13: הכנת בריסטול סיכומים

לרוב, כשאני מתחילה לפתור שאלות אני הולכת לאיבוד בין כל הסיכומים בגלל זה במהלך קריאת הסיכום אני מכינה לעצמי “בריסטול פרקטי” והוא בדרך כלל צבעוני ומקושט(; כשאני רק מתחילה לפתור אז אני כמובן נעזרת בו ולאט לאט הוא מתחיל להיצרב לי בזיכרון ואני מרגישה יותר בנוח לפתור בלעדיו.

#טיפ 14: סימולציות

אני מודה שלא תמיד אני מספיקה או מסוגלת לעשות את השלב הזה (כי המבחנים שלנו הם 8 שעות) אבל הוא יכול מאוד להועיל! מה זה אומר? לשבת עם סטופר, להרחיק פלאפון ופשוט לתרגל מבחן אמיתי. בלי להסתכל בתשובות ובלי הפסקה. זה מכין אותנו להתמודדות גם כשהחומר לא זמין ונגיש.

#טיפ 15: יום לפני מבחן

ביום שלפני המבחן אני תמי מסיימת ללמוד מוקדם יותר, כי כל למידה נוספת לא באמת תועיל וגם כי אני צריכה להגיע עם כוחות להתמודד עם המבחן. אני מכינה לעצמי את התיק שלי והקלמר שלי כדי שלא אצטרך להתעסק בזה בבוקר.

לסיכום,

ובתכלס, אלו כל הטיפים שלי לתקופת מבחנים מנצחת:

 1. הכנת תוכנית עבודה מסודרת
 2. הדפסה ואיסוף של חומרים
 3. מציאת המקום הכי טוב בשבילך
 4. להימנע מהסחות דעת
 5. ללמוד עם מי ללמוד
 6. ללמוד במקטעים
 7. הפסקות
 8. לאכול כמו שצריך
 9. אימונים
 10. להקפיד על שינה
 11. תרגול מבחנים משנים קודמות
 12. ללמוד איך לסכם
 13. הבריסטול הפרקטי
 14. סימולציות
 15. יום לפני מבחן

כמובן שלכל אחד יש את הדרך שלו כדי לשרוד את תקופת המבחנים אבל חשוב להיפתח ולנסות דברים חדשים, מי יודע אולי תופתעי?!

אהבת את הטיפים? יש לך טיפ מנצח?

שתפו אותי בתגובות!

המון בהצלחה!

גל